Liepājas čempionātssestd. 07.10.2023. 14:57
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl Name                      YB Club                       Nat      Time   Diff. 



S10  (12)                 1.3 km   4 C            

    1 Smilgaine, Marija         13 Saldus OK                  LAT      9:53    0:00 
    2 Stankūnaitė, Austėja      13 Plungės SRC                LTU     10:12    0:19 
    3 Vārna, Everita            15 Ziemeļkurzeme OK           LAT     13:03    3:10 
    4 Minderytė, Liucija        14 Neringos SM                LTU     13:09    3:16 
    5 Pētersone, Katrīna        17 Taka TOK                   LAT     15:21    5:28 
    6 Bethere, Grēta            16 DR-KRASTS                  LAT     22:11   12:18 
    7 Ivanova, Undīne              Liepāja                    LAT     23:43   13:50 
    8 Derkintaitė, Ema          13 Plungės SRC                LTU     24:26   14:33 
    9 Evija Māra, Īvāne            Taka TOK                   LAT     25:02   15:09 
   10 Kristinoja, Adelīna       20 Taka TOK                   LAT     30:02   20:09 
   11 Janevica, Paula Lote      19 Taka TOK                   LAT     33:53   24:00 
   12 Janevica, Emma Kate       21 Taka TOK                   LAT     35:10   25:17 



V10  (8)                  1.3 km   4 C            

    1 Bučys, Petras             13 Neringos SM                LTU     14:30    0:00 
    2 Bērziņš, Viesturs         18 Saldus OK                  LAT     15:06    0:36 
    3 Kraujutis, Adrijus        13 Plungės SRC                LTU     15:38    1:08 
    4 Kristinojs, Aivis         16 Taka TOK                   LAT     18:01    3:31 
    5 Kristaps, Īvāns              Taka TOK                   LAT     24:43   10:13 
    6 Eglijs, Kristaps          20 DR-KRASTS                  LAT     29:54   15:24 
    7 Bērziņš, Oskars           15 Saldus OK                  LAT     32:44   18:14 
    8 Penkulis, Linards         21 Durbe                      LAT     40:08   25:38 



S13  (5)                  1.8 km   7 C            

    1 Balode, Kate              10 Ziemeļkurzeme OK           LAT     13:53    0:00 
    2 Brauna, Lote              12 Ziemeļkurzeme OK           LAT     22:53    9:00 
    3 Eižvertiņa, Laima         11 Liepāja                    LAT     25:18   11:25 
    4 Smilgaine, Marta          12 Saldus OK                  LAT     28:03   14:10 
    5 Raišutytė, Simona         11 Plungės SRC                LTU     29:56   16:03 



V13  (3)                  1.8 km   7 C            

    1 Sobeckis, Agnius          10 O! Klaipėda                LTU     14:05    0:00 
    2 Rinkevičs, Emīls Heino    11 Ikšķile OK/OSC             LAT     16:10    2:05 
    3 Kisarauskas, Klevas       10 Neringos SM                LTU     24:29   10:24 



S15  (6)                  2.5 km   9 C            

    1 Veselytė, Gabrielė        09 Plungės SRC                LTU     21:12    0:00 
    2 Vainoriūtė, Elzė          09 O! Klaipėda                LTU     24:36    3:24 
    3 Pociutė, Goda             09 Plungės SRC                LTU     24:38    3:26 
    4 Bertašiūtė, Agnė          09 Plungės SRC                LTU     31:34   10:22 
    5 Miknytė, Urtė             09 Plungės SRC                LTU     32:29   11:17 
    6 Markuščenko, Urte         09 Neringos SM                LTU     42:58   21:46 



V15  (8)                  3.2 km   12 C           

    1 Simonavičius, Gintas      08 Plungės SRC                LTU     21:21    0:00 
    2 Perminas, Milgaudas       08 Plungės SRC                LTU     23:40    2:19 
    3 Stankūnas, Matas          10 O! Klaipėda                LTU     23:58    2:37 
    4 Sobeckis, Joris           08 O! Klaipėda                LTU     30:35    9:14 
    5 Skuodas, Kasparas         09 Plungės SRC                LTU     32:35   11:14 
    6 Denisovas, Eimantas       09 O! Klaipėda                LTU     37:21   16:00 
    7 Paulius, Mantas           12 O! Klaipėda                LTU     40:07   18:46 
    8 Minderis, Jurgis          09 Neringos SM                LTU     43:16   21:55 



S  (11)                   4.5 km   15 C           

    1 Einikytė, Reda            85 Jaunystė OK                LTU     33:19    0:00 
    2 Donėlė, Milda             90 Jaunystė OK                LTU     36:10    2:51 
    3 Eglija, Iveta             88 DR-KRASTS                  LAT     39:25    6:06 
    4 Vārna, Inese              85 Ziemeļkurzeme OK           LAT     40:05    6:46 
    5 Maciulyte, Irina          84 Jaunystė OK                LTU     42:17    8:58 
    6 Poriņa, Daiga             87 Viņas centās               LAT     43:04    9:45 
    7 Kristinoja, Aiva          90 Taka TOK                   LAT     45:16   11:57 
    8 Siliņa, Māra              90 Ziemeļkurzeme OK           LAT     46:14   12:55 
    9 Otaņķe, Krista            02 NĪCA                       LAT     47:11   13:52 
   10 Freidenfelde, Dace        90 Liepāja                    LAT     48:03   14:44 
   11 Pētersone, Zane           83 Taka TOK                   LAT     49:24   16:05 



V  (13)                   6.3 km   21 C           

    1 Rešķis, Atis              85 Saldus OK                  LAT     36:08    0:00 
    2 Koveckis, Rokas              O! Klaipėda                LTU     36:37    0:29 
    3 Penkulis, Jānis           91 Durbe                      LAT     38:34    2:26 
    4 Bērziņš, Edgars           89 Saldus OK                  LAT     42:45    6:37 
    5 Mikšys, Julius            88 Individuāli                LAT     42:48    6:40 
    6 Liubinskas, Justinas      84 O! Klaipėda                LTU     43:19    7:11 
    7 Pētersons, Ingus          84 Taka TOK                   LAT     45:07    8:59 
    8 Pečkys, Artūras           85 O! Klaipėda                LTU     48:09   12:01 
    9 Valdmanis, Kārlis         85 Liepāja                    LAT     50:48   14:40 
   10 Valdmanis, Pēteris        74 Pēdējās vietas pavēlnieki  LAT     56:47   20:39 
   11 Veikerts, Kristaps        92 DR-KRASTS                  LAT     57:55   21:47 
   12 Illarionovs , Artūrs      84 Liepāja                    LAT   1:09:27   33:19 

      Mellups, Jānis            86 Taka TOK                   LAT        mp         



SB  (5)                   2.7 km   11 C           

    1 Finka, Agnese             88 Viņas centās               LAT     27:55    0:00 
    2 Bethere, Una              83 DR-KRASTS                  LAT     30:04    2:09 
    3 Mankus, Annija            07 Saldus OK                  LAT     30:35    2:40 
    4 Jaunzeme, Daina           75 DR-KRASTS                  LAT     33:34    5:39 
    5 Valdmane, Ieva            78 Pēdējās vietas pavēlnieki  LAT     46:46   18:51 



VB  (11)                  4.5 km   15 C           

    1 Sakalauskas, Vygandas     89 Jaunystė OK                LTU     32:17    0:00 
    2 Miknys, Simonas           07 Plungės SRC                LTU     32:31    0:14 
    3 Bethers, Ralfs            07 DR-KRASTS                  LAT     34:43    2:26 
    4 Otaņķis, Valdis Pēteris   99 Taka TOK                   LAT     36:46    4:29 
    5 Dimids, Oskars            90 Liepāja                    LAT     37:49    5:32 
    6 Knubis, Ģirts             02 NĪCA                       LAT     38:51    6:34 
    7 Jaunzemis, Toms           03 DR-KRASTS                  LAT     41:01    8:44 
    8 Kaminskas, Modestas       06 Plungės SRC                LTU     46:43   14:26 
    9 Bērziņš, Aivars           75 Ozolnieki                  LAT     57:06   24:49 
   10 Dingemans, Maarten        78 Jaunystė OK                LTU   1:14:16   41:59 
   11 Petukauskas, Robertas     07 O! Klaipėda                LTU   2:01:28 1:29:11 



S40  (8)                  4.1 km   14 C           

    1 Traniņa, Dace             79 Taka TOK                   LAT     34:50    0:00 
    2 Valdmane, Agnese          82 Liepāja                    LAT     40:11    5:21 
    3 Perminienė, Kristina      82 Versmė OK                  LTU     42:38    7:48 
    4 Orniņa, Anna              81 Ziemeļkurzeme OK           LAT     43:36    8:46 
    5 Paulienė, Jolanta         77 O! Klaipėda                LTU   1:00:22   25:32 
    6 Vainorė, Asta             83 O! Klaipėda                LTU   1:03:23   28:33 
    7 Albrekte, Laura           83 Liepāja                    LAT   1:05:57   31:07 

      Baltrušaitienė, Rasa      80 O! Klaipėda                LTU        mp         



V40  (8)                  5.2 km   18 C           

    1 Mankus, Ainars            75 Saldus OK                  LAT     30:45    0:00 
    2 Brauns, Jānis             76 Ziemeļkurzeme OK           LAT     35:55    5:10 
    3 Petrovas, Vitalijus       82 Jaunystė OK                LTU     39:50    9:05 
    4 Dokučiajev, Sergej        80 O! Klaipėda                LTU     42:48   12:03 
    5 Lenkauskas, Giedrius      81 Versmė OK                  LTU     48:13   17:28 
    6 Petukauskas, Jonas        78 O! Klaipėda                LTU     54:25   23:40 
    7 Poļakovs, Mārtiņš         83 Liepāja                    LAT   1:11:56   41:11 
    8 Pāvils, Mārtiņš           78 Individuāli                LAT   1:26:06   55:21 



S50  (5)                  3.6 km   13 C           

    1 Smilgaine, Līga           71 Saldus OK                  LAT     29:15    0:00 
    2 Domarkienė, Jolita        71 Versmė OK                  LTU     30:31    1:16 
    3 Štāle, Ieva               73 Ogre OK/SC                 LAT     37:52    8:37 
    4 Brikmane, Lilita          70 DR-KRASTS                  LAT     39:54   10:39 
    5 Jakulytė, Dalia           70 O! Klaipėda                LTU     47:38   18:23 



V50  (6)                  4.1 km   14 C           

    1 Tėvelis, Ričardas         69 O! Klaipėda                LTU     28:04    0:00 
    2 Vārna, Aigars             70 Ziemeļkurzeme OK           LAT     28:40    0:36 
    3 Īvāns, Pēteris            67 Taka TOK                   LAT     32:02    3:58 
    4 Vaičius, Kęstutis         72 Jaunystė OK                LTU     36:32    8:28 
    5 Smilgainis, Jānis         67 DR-KRASTS                  LAT     37:13    9:09 
    6 Otaņķis, Guntis           68 NĪCA                       LAT     44:52   16:48 



S60  (5)                  3.2 km   12 C           

    1 Turka, Odeta              62 Taka TOK                   LAT     27:14    0:00 
    2 Otaņķe, Skaidrīte         60 Taka TOK                   LAT     32:23    5:09 
    3 Andriulionienė, Audronė   62 Kopa OK                    LTU     32:33    5:19 
    4 Maumevičienė, Arūnė       61 Kopa OK                    LTU     35:52    8:38 
    5 Šteina, Mudīte            63 Saldus OK                  LAT     43:47   16:33 



V60  (5)                  3.6 km   13 C           

    1 Grublys, Algirdas         54 Kopa OK                    LTU     32:15    0:00 
    2 Mellups, Vilnis           63 Aizpute                    LAT     34:00    1:45 
    3 Brikmanis, Arturs         59 DR-KRASTS                  LAT     38:50    6:35 
    4 Vēzis, Ints               61 Ventspils                  LAT     46:13   13:58 
    5 Penkulis, Māris           57 Saldus OK                  LAT     46:46   14:31 



S70  (3)                  2.5 km   9 C            

    1 Plaude, Māra              47 DR-KRASTS                  LAT     30:13    0:00 
    2 Mankusa, Daila            42 Saldus OK                  LAT     43:23   13:10 
    3 Černiševa, Vaira          45 Ziemeļkurzeme OK           LAT   1:09:12   38:59 



V70  (3)                  2.7 km   11 C           

    1 Teteris, Arvīds           40 Taka TOK                   LAT     48:31    0:00 
    2 Pommers, Jānis            34 Taka TOK                   LAT     51:32    3:01 
    3 Leikarts, Ojārs           35 Taka TOK                   LAT   1:10:26   21:55 



OPEN  (5)                 2.2 km   9 C            

    1 Rinkevičs, Jānis          69 Ikšķile OK/OSC             LAT     35:48    0:00 
    2 Otaņķe, Aija              70 NĪCA                       LAT     40:08    4:20 
    3 Špakova, Gundega          75 Individuāli                LAT     41:48    6:00 
    3 Špakovs, Toms             13 Individuāli                LAT     41:48    6:00 
    5 Špakova, Jūlija           10 Individuāli                LAT     42:06    6:18